Windows Terminal(cmd) Aracılığı ile Video İndirme

Merhabalar

Bu sitedeki ilk yazımda sizlere hemen hemen bütün büyük video akışı web sitelerinden(Youtube,Dailymotion,Vimeo vb.) kolaylıkla video indirebileceğimiz bir programdan bahsedeceğim. Kullanacağımız programın ismi Youtube-dl. Şimdi programın windows için nasıl indirip kuracağımıza bakalım.

Python Kurma

Youtube-dl bir Python aracıdır, o yüzden ilk önce bilgisayarımıza python ‘ı indirmemiz lazım. Bilgisayarında python kurulu olanlar bu aşamayı atlayabilirler. Olup olmadığını öğrenmek için Win+R yapıp gelen kutucuğa cmd yazarak windows terminali açmanız gerek ardından python –version yazıp versiyonunu görebilirsiniz .Python’umuzu kurarken oradaki kutucukların aktif olmasına dikkat edelim.

Youtube-dl Kurma

Youtube-dl’i .exe formatında bilgisayarımıza kurmamız lazım Youtube-dl indirme linki linke tıkladıktan sonra github sayfasında aşağı doğru inin orada youtube-dl.exe dosyası göreceksiniz üstüne tıklayarak bilgisayarınıza indirin.**Öneri : Kendinize yeni bir dosyası açıp o dosyanın içine youtube-dl.exe dosyasını atınız, ileriki işlemlerde işimize yarayacaktır.**Eğer .exe dosyası diye üzerine tıklayıp çalıştırmayı denediyseniz terminalin hızlı bir şekilde açılıp kapandığını göreceksiniz. Bunun sebebi youtube-dl ‘in command-line program olması. Bunun için cmd’yi açmamız lazım. Terminalimizi (Win + R) açtıktan sonra youtube-dl diye direkt yazdığımızda karşımıza “This command is not recognised” yazdığını görürüz bu sorunu çözmek için sizlere iki yol göstereceğim.

Birinci Yol  :

Cmd’mizi açıp pip install youtube-dl –upgrade yapmak.

İkinci Yol(ÖNERİLEN) :

Bu yol biraz uğraştırıcı olabilir. Önceden önerdiğim üzere youtube-dl.exe dosyamızın bulunduğu PATH ‘i yani dosyanın bulunduğu konumu kopyalıyoruz. Daha sonra aşağıdaki yolu takip ediyoruz.

1- Win+R yaparak çıkan kutucuğa systempropertiesadvanced yazıyoruz.

2-Karşımıza çıkan pencere en alt kısımda Ortam Değişikleri adlı  bir alan var ona tıklıyoruz.

3-Karşımıza tekrar bir pencere çıkıyor bu pencerede system32’yi ve kendimizi görüyoruz.

4-Üstteki User (Kullanıcı) veya System(Sistem) kısmındaki PATH ‘leri buluyoruz üstüne çift tıklayıp veya yan taraftaki Ekle kısmına tıklayıp yeni bir pencere açıyoruz.

5- Bu yeni pencerede sağ üstte yeni bir Ekle butonu göreceksiniz , ona tıkladığımızda bize yapıştırmak istediğimiz dosya için yer açtığı yere daha önceden kopyaladığımız youtube-dl.exe dosyasını konumunu yapıştırıyoruz.

6-Tamam’lara basıp önümüze çıkmış olan pencereleri kapatıyoruz.

Kontrol Aşaması

Yeni bir cmd ekranı açalım **Önemli : Önceden açık olan cmd ekranınıza yaptığınız işlemler gelmemiş olabilir, yeni bir tane açmalısınız.**.Ardından komut olarak youtube-dl yazalım karşımıza nasıl kullanmamız gerektiği hakkıdnda bir yazı geliyorsa başarıyla yapmışız demektir.

Eğer gelmiyorsa aşağıdaki işlemlere yapabilirsiniz :

1-Bilgisayarınızı tekrar başlatın.

2-Youtube-dl.exe konumunu yapıştırdığımız yerde yukarı/aşağı taşı seçenekleri vardı onları deneyin.

3-Python kurma kısmını atlamış olabilirsiniz. Python kurun yada güncelleyin.

Youtube Vidolarını İndireceğimiz Konumu Seçmek

Dosyalarım üzerinden üst tarafta PATH kısmına direk cmd yazarsanız yazdığınız yere video indirmesi yapacaktır.

Youtub-dl ‘in Kullanımı

Dosya yerini seçtikten sonra youtube-dl <videolinki> yazıp Enter’a basarak işlemi bitiriyoruz.

Herhangi başka bir sorunla karşılaşırsanız yorum bırakabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

About The Author

Reply