Siber Güvenlik Web TR ;

Siber Güvenlik Dünyasına Türkçe içerik katkısı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir bilgi portalıdır.

20 Temmuz 2019’da yayın hayatına başlamıştır.

Siber Güvenlik dünyasından haberler, dünya ve ülkemizin önde gelen siber güvenlikçileri ile yapılan röportajlar, nasıl yapılır köşeleri ile en güncel ve en geniş içeriği okurlarına sunmayı hedeflemektedir.

“Günümüzde ağa bağlanan cihaz sayısı ve çeşidi hızla artıyor. Daha düne kadar sadece birkaç bilgisayar, yazıcı ve sunucudan oluşan ağlar yerine, Nesnelerin İnternet’i (IoT) kavramı ile birlikte kombiden kahve makinesine, arabadan ayakkabıya kadar her nesnenin, her şeyin ağa bağlandığı ağ yapıları ile karşılaşmaya başladık. 


Ağa bağlanan cihazların sayısının ve çeşidinin artması ile birlikte bu cihazların güvenliğini sağlamak en önemli konu haline gelmiştir. Bireylerden kurumlara kadar herkes bilgi işlem cihazlarının güvenliğini sağlamak zorunda. Bu yapılmadığında paradan zamana, itibardan değişik kaynaklara kadar birçok kayıp yaşanmakta. Hepimizin elindeki cep telefonları, bilinçli kullanılmadığında bir mağduriyet aletine dönüşebiliyor. Kurumlar verilerini koruyamadıklarında mevcut kanunlara göre büyük para cezaları ile karşılaşabiliyor.  


Bilgi işlem cihazlarımızı korumaktan verilerimizi korumaya kadar gerekli önlemleri alma işlemlerine siber güvenlik diyoruz. Siber güvenlik bireylerden kurumlara oradan devletlere kadar herkesin önem vermesi gereken konuların başında geliyor. “

Herkes İçin Siber Güvenlik Kitabı Ön Söz