Siber Güvenlik Okur Yazarlığı Kazandırmak Hedefimiz

Siber tehditler geride bıraktığımız yıl dünya genelinde %600 oranında artış gösterdi. Uzmanlar, siber saldırıların yeni amacının küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğunu belirtirken, Türkiye’de siber saldırıların %71’i 100’den az çalışanı olan KOBİ’lere karşı gerçekleştiriliyor.

Siber güvenlik, kahve makinelerinden buzdolaplarına, akıllı evlerden otomobillere kadar her nesnenin internet ağına bağlandığı günümüzde kurumlardan bireylere herkes için giderek önem kazanıyor.

Dünyada nerdeyse her 40 saniyede 1 firmanın verileri siber saldırganlar tarafından ele geçiriliyor. Türkiye’de ise siber saldırıların %71’i 100’den az çalışanı olan KOBİ’lere karşı gerçekleştiriliyor. Araştırmalar her 2 KOBİ’den 1’inin birbirinden farklı seviyelerde siber saldırıya maruz kaldığını gösterirken, bu tip bir saldırıya uğrayan bir firmanın yaşadığı mağduriyetin ortalama 50 gün sürdüğünü ve bu süre boyunca iş akışlarının durma noktasına geldiğini ortaya koyuyor.

KOBİ’ler için siber saldırı riski günümüzde %61’e kadar yükselirken bilişim uzmanları, siber güvenlik okuryazarlığının düşük olduğu KOBİ’lere karşı tehditlerin giderek artacağını öngörüyor. Uzmanların hemfikir olduğu bir diğer nokta ise hacker’ların büyük kurumları hedef almaktansa KOBİ’lere yönelmesinin en büyük nedeni gerekli bilinci ve güvenlik önlemlerine sahip olmayan bu tip ufak firmaların bir hayli kolay hedef olması ve sistemlerinin çok hızlı ele geçirilebilmesi.

Siber saldırılara karşı ilk adım: Siber güvenlik okuryazarlığını artırmak!

NATO tarafından kara, deniz, hava ve uzaydan sonra 5. Harp alanı olarak değerlendirilen siber güvenlik artık gündelik hayatın her noktasına dahil oldu. 7’den 70’e herkesi ilgilendiren siber güvenlik alanında bir rehber olması hedefiyle Eğitmen ve Yazar Cemal Taner tarafından, Berqnet Firewall’un katkılarıyla “Herkes İçin Siber Güvenlik” isimiyle bir kitap yayınlandı. Temel kavramları sade ve anlaşılır bir şekilde ele alan eser, ev hanımından öğrenciye, uzman bir yöneticiden herhangi bir KOBİ sahibine kadar herkezin anlayabileceği seviyede olması bakımından Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve kitap aracılığı ile ülkemizdeki siber güvenlik okuryazarlığının artırılması amaçlanıyor.

“Siber güvenliği herkes için anlaşılır kılmak istiyoruz”

Taner siber güvenlik ekosistemine katkı sunmak istediklerini belirtirken, “Siber güvenlik konusunda merak edilenleri, amatör ve uzmanler için bir araya getirdik. Türkiye’de siber güvenlik alanında sayısı az ve ileri seviyedeki uzman kaynakların yanında temel bilgi seviyesini yükseltmek isteyen kişilerin faydalanabileceği bir kitap oldu. Siber güvenlik farkındalığının artış göstermesi ve anlaşılıp uygulanabilir hale gelmesi ülkemizin güvenliği açısından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. Kitap Berqnet Firewall tarafından siber güvenlik alanında eğitim veren ilgili bölümlerin yer aldığı liseler, üniversiteler ve mesleki eğitim kurslarında ücretsiz olarak öğrencilere sunuluyor.

About The Author

Reply