Nmap Kurulumu

Nmap Kurulumu

Nmap genellikle Linux sistemlerde kullanılsa da Windows ve Mac için de geliştirilen versiyonları vardır. Nmap’ten en iyi verimi almak için şu OS’u kullanmalısınız gibi bir iddiam yok kendiniz farklı platformlarda deneyip görebilirsiniz. Ben bu rehber boyunca Windows sürümünü kullanacağım.

Linux’ta Kurulum

Kali, Blackarch, Pento vb. penetrasyon testi için özel hazırlanmış Linux dağıtımlarında Nmap kurulu olarak gelir. Biz burada Ubuntu’da Nmap nasıl kurabiliriz onu göreceğiz. Ubuntu’da paket deposundan Nmap kurulumu için aşağıdaki komutu yazmanız yeterli

$ sudo apt-get install nmap

Kurulum bittikten sonra aşağıdaki komutla nmap versiyonunu kontrol edebilirsiniz.

$ nmap -V

Windows’ta Kurulum

Windowsta kurulum için öncelikle Nmap sitesinden Windows sürümünü indirmeniz gerekli. Bu adresten gerekli dosyayı indirebilirsiniz.

Klasik bir Windows programı gibi yani Next, Next,Next,Install, End şeklinde kurulumu gerçekleştiriyoruz. Dikkat etmemiz gereke tek şey aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere tüm bileşenlerin seçili olmasıdır.

 

Kurulum bittikten sonra komut satırını açıp nmap yazarak kullanmaya başlayabiliriz.

 

 

Tabi nmap komutu ile beraber bazı parametreler kullanmamız gerektiği için bize kullabilceğimiz parametreler listelenmiş oldu. Bir sonraki yazımızda nmap ile ağ keşfine başlayacağız.

 

About The Author

One Response

  1. Akın 8 Mart 2021 Yanıtla

Reply