Kaspersky DDoS 2019 Raporu

2019’un ikinci çeyreğinde DDoS saldırılarının sayısı geçen sene aynı döneme göre %18 arttı.

Düzenlenmesi ve karşı konulması daha zor olan uygulama katmanı saldırılarında önemli artış gözlendi. Bu tür saldırılar 2018’in 2. çeyreğine kıyasla %32 arttı. Bu sebeple, bu tür saldırılar Kaspersky DDoS Protection tarafından engellenen tüm saldırıların yaklaşık yarısını (%46) oluşturdu.

Kaspersky’nin 2019 2. Çeyrek DDoS raporuna göre, bu dönemde düzenlenen saldırıların sayısı 1. çeyreğe kıyasla %44 azaldı. Genellikle ilkbaharın sonu ve yaz döneminde faaliyetler azaldığı için bu düşüş normal kabul ediliyor. Ancak, daha önceki senelerde aynı dönemle karşılaştırma yapıldığında DDoS saldırılarının 2018’e göre %18, 2017’ye göre ise %25 arttığı belirlendi.

Mevsimsel düşüşün uygulama katmanı saldırılarına olan etkisi ise çok az oldu. Bu tür saldırıların sayısı bir önceki çeyreğe göre sadece %4 azaldı. Bu tür saldırılar, sadece ağı değil sunucu kaynaklarını da ele geçirmek için uygulamaların belirli işlevlerini ya da API’larını hedef alıyor. Yasal talepler kullanıldığından bu saldırıları tespit etmek ve önlemek de daha zor oluyor. 2018’in 2. çeyreğiyle kıyaslandığında bu tür saldırıların nerdeyse üçte bir (%32) oranında arttığı görüldü. Ayrıca bu saldırıların 2019’un 2. çeyreğindeki oranı da %46’ya yükseldi. Bu da senenin ilk çeyreğine göre %9, 2018’de aynı döneme göre ise %15 daha fazla saldırı düzenlendiği manasına geliyor.
Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev, “Eğlence için DDoS saldırısı düzenleyen kişiler genelde yazın tatile çıkar ve Eylül ayına kadar faaliyetlerine arar verir. Ancak bu çeyrekteki istatistikler, karmaşık DDoS saldırıları düzenleyen profesyonel saldırganların yaz mevsiminde da çalıştığını gösteriyor. Bu eğilim firmalar için endişe verici. Çoğu kurum yüksek hacimli trafiğe karşı korunuyor fakat uygulama katmanına dair DDoS saldırılarında hacim düşük olsa bile zararlı faaliyetleri tespit etmek gerekiyor. Kurumlara bu tür karmaşık saldırılara karşı koyabilen DDoS koruma çözümleri kullanmalarını öneriyoruz.” dedi.

Komut ve kontrol sunucularından botlara giden komutlar üstünde yapılan analiz neticesinde, 2019’un 2. çeyreğinde düzenlenen en uzun DDoS saldırısının 509 saat yani yaklaşık 21 gün sürdüğü tespit edildi. Bu saldırı, Kaspersky’nin botnet faaliyetlerini takip etmeye başladığı 2015’ten beri tespit ettiği en uzun saldırı oldu. Bundan önceki en uzun saldırı 2018’in 4. çeyreğinde gerçekleşmekte olan 329 saatlik saldırıydı.

 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

About The Author

Reply