Çevrimiçi Hacking Laboratuvarı Öğrencilerin Hizmetinde

Privia Security’nin özel şirketlerdeki ve kamu kurum ve kuruluşlarındaki SGOM (Siber Güvenlik Operasyon Merkezi Ekibi), SOME (Siber Olaylara Müdahale Ekibi), ağ ve teknoloji uzmanları ve diğer siber güvenlik ekiplerinde yer alan çalışanların ve üniversitelerde ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin bilgi seviyelerini arttırmak ve pratik uygulamalar yapmalarına imkan sağlamak hedefiyle geliştirdiği özel bir online laboratuvar ortamı olan PriviaHub, 2019-2020 eğitim-öğretim senesinde Beykoz Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans programlarının siber güvenlik derslerinde kullanılacak.

Alanındaki tek online pratik geliştirme platformu olması nedeniyle kullanıma girdiği ilk andan itibaren dikkatleri üstüne çeken PriviaHub, sektör çalışanlarının kendilerini geliştirmelerine imkan sağlaması ve kalifiye personel yetiştirilmesi açısından siber güvenlik sektöründeki çok büyük bir eksiği tamamlamayı hedefliyor. PriviaHub, gerçek yaşamda karşılaşılan siber güvenlik zafiyetleri ve çözümlerinden esinlenerek geliştirilen 70’den fazla özel senaryosu ile 29 ayrı kategoride, 120’den fazla makineden oluşan ve pekçok güçlük derecesine sahip uygulamalar ile siber güvenlikte kendisini geliştirmek isteyen kullanıcılara sürekli güncellenen bir eğitim platformu sunmaktadır.

2019-2020 eğitim-öğretim senesinde Beykoz Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans programlarının siber güvenlik derslerinde eğitim alacak olan öğrencilerin, teorik olarak öğrendikleri bilgileri PriviaHub’ın sunmuş olduğu imkanlar ile uygulamaya dökmesine fırsat verecek ve öğrencilerin bu sayede ciddi bir pratik deneyimi kazanmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında PriviaHub, sahip olduğu skor tahtası uygulaması ile kişisel ya da kurumsal kullanıcıların kendi aralarında yarışmalar düzenlenmesine de imkan tanıyarak, kullanıcıların sürekli kendilerini geliştirmelerine ve aralarında daha iyi olabilmek adına rekabet etmelerine imkan sağlamaktadır.

Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunca PriviaHub projesini hayata geçiren Privia Security’nin Kurucu Ortağı Eyüp Çelik geliştirilen ürün ve ürünün Üniversitelerde kullanılacak olması hakkında hakkında; “Geliştirmiş olduğumuz PriviaHub platformu Türkiye’deki mühendislik kaynakları ile geliştirilmiş ilk ve tek online siber güvenlik tecrübe platformdur. Bu ürünümüzü ortaya çıkarmak için ekip olarak çok çalıştık ve şu an almış olduğumuz geri bildirimlere bakınca ne kadar doğru bir iş yapmış olduğumuzı çok net görebiliyoruz.

Bunun yanında geliştirdiğimiz platformun ülkemizin kıymetli üniversitelerine de kaynak oluşturma misyonuyla hareket ederek siber güvenlik alanında kalifiye personel yetiştirilmesini imkan sağlayacak olmasından ekip olarak çok mutluyuz. Diğer taraftan, PriviaHub için yapmış olduğumuz son güncelleme çalışmalarında Oracle Web Logic ve Tomcat CVE-2019-0232 zafiyetlerinin exploit edilebildiği makinaları de PriviaHub platformuna ekledik. Kullanıcılarımız tüm güncel zafiyetleri PriviaHub’da bulunan sanal sistemlerde deneyerek, pratiklerini çok daha iyi şekilde geliştirebilecekler. Ürünümüzün bu şekilde hızlı gelişiyor olması da bizi heyecanlandırıyor.” dedi.

PriviaHub’ın Beykoz Üniversitesi öğrencileri tarafından kullanılacak olmasına ilişkin bir açıklamada bulunan Beykoz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Gözde Mihran Altınsoy; “Beykoz Üniversitesi Bilgi Güvenliği Teknolojisi programında eğitim alan kursiyerlerimizi bu sektöre hazırlarken uygulama yapmamıza imkan sağlayacak platformlara ihtiyacımız gün geçtikçe artmaktadır. Bu konu da ülkemizdeki ilk online platforma sahip olan PriviaHub kursiyerlerimizin bu alanda pratik yapmasına olanak vermiş olduğu gibi, hemde oyunlaştırma ile bunu eğlenceli hale getirmiştir. Eğlenerek öğrenmenin mümkün olabildiği bu platform, siber güvenlik alanında kalifiye personel ihtiyacını karşılamayı mümkün kılmaktadır. Ülkemizin önde gelen siber güvenlik araştırmacılarından biri olan Eyüp Çelik’e ve Privia Security şirketinin çalışanlarına eğitim piyasasına, Üniversitemize ve öğrencilerimize yaptıkları bu destekten ötürü teşekkür ederiz.” dedi.

About The Author

Reply