IoT Cihazları Tehlike Oluşturuyor

IoT cihazlar için güvenlik açıklıklarının fazla olması, hackerlerin sistemleri tehlikeye atmalarına olanak sağlıyor.

Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisiyle gelişen akıllı teknolojiler, belirli görevler için tasarımı yapılmış bilgisayarlardır. Tıpkı bir dizüstü bilgisayar ya da cep telefonu gibi saldırıya uğrayabilir ve kullanılabilir.

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, IoT cihazlarını ve bireysel bilgilerini hackerlerden korumak isteyen kullanıcılara kolay bir şekilde uygulayabilecekleri 4 ipucunu paylaşıyor.

Cihazla Birlikte Gelen Şifreleri Değiştirin

IoT cihazlarında oldukça fazla bulunan güvenlik açıkları, kullanıcıları ciddi tehditler ile karşı karşıya bırakıyor. Bu açıkların çoğuna kolayca sızabilen hackerler, kullanıcının haberi olmadan pekçok işlem gerçekleştirebiliyor. Özellikle IoT cihazlarının çoğu aynı yapılandırma ile üretildiği için ilk defa çalıştırıldıklarında güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Ayrıca cihaz üreticisinin, gerekli güncellemeleri yapmaması, varsayılan şifrelemelerin ileri korumaya sahip olmaması da kullanıcıları risk altında bırakabiliyor.

IoT cihazlarını güvende tutmak isteyen kullanıcıların belirli önlemler alarak kendilerini muhtemel risklerden koruyabileceğini anımsatan Barbaros Akkoyunlu, kullanıcıların kolayca uygulayabileceği 4 tavsiye sıralıyor.

1. Yazılım güncellemelerine devam etmekte olan bir üreticiden alın. Gelecekte cihazlarının yazılım güncellemelerine ihtiyaç duyacağının farkında olan bir üreticiden cihaz seçmek kullanıcının korunması için iyi bir başlangıç. Güncellemeleri aramanıza veya manuel olarak kurmanıza gerek kalmadan otomatik olarak güvenlik düzeltmeleri almanızı sağlamakta olan bir üreticiden IoT cihazı almak son derece önemli.

2. İki faktörlü kimlik doğrulaması ile koruyun. IoT cihazlarındaki varsayılan ayarların güvenliğini sağlamak benzersiz ve kolay çözülemeyen şifreleme ile başlıyor. Cihaz hesabına giriş yapmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasının kullanılması izinsiz erişime karşı ekstra koruma sağlıyor. Hackerlere karşı iki faktörlü kimlik doğrulama ile cihazın daha kuvvetli korunabildiğini dile getiren Barbaros Akkoyunlu, normal giriş şifrelemesinin ötesinde olan bu doğrulama sisteminin kullanıcının telefonuna ya da sadece kendinin erişebildiği e-posta adresi gibi bir hizmete geçici olarak geçerli olan ilave bir doğrulama kodu ile gerçekleştiğini belirtiyor.

3. Cihazınızın tüm güncellemelerini üreticiden gerçekleştirin. Tüm güncellemeleri cihaz satıcısından yüklemek, kötü adamları uzak tutmak için etkili bir yöntem. Hackerler genellikle, kullanıcıların en son sistem yazılımı sürümlerinin yüklenmesini geciktirmelerine güvenerek güncellenmemiş cihazları hedef alıyor.

4. Otomatik güncellemeleri yoksa manuel olarak gerçekleştirin. IoT cihazınız için otomatik güncellemeler mevcut değil ise bile manuel bir şekilde güncellenmesi gerektiğini anımsatan Akkoyunlu, işletim sisteminin güncel olduğundan emin olmak için kullanıcıların bu durumu bir alışkanlık haline getirmesinde yarar olduğunu belirtiyor.

About The Author

Reply