iPhone Kullanıcıları Dikkat!

iPhone kullanıcılarına uyarı: Son iOS güncellemesinde büyük güvenlik açığı var

Güvenlik araştırmacıları, Apple’ın daha önce bir hatayı tamir ederken kullanmış olduğu güvenlik yamasını yanlışlıkla kaldırdığını belirtiyor.

Sorun iPhone yazılımı iOS 12.4’ün son versiyonunun güvensiz olduğunu işaret ederken, uzmanlar bu yüzden hackerların kullanıcıların telefonlarına sızabileceğini ifade ediyor.

IOS 12.3 sürümü yanısıra pekçok hata düzeltmesi getirmişti. Bunların arasında yer alan ve Google araştırmacılarının bulduğu bir hata Apple tarafından onarılmıştı.
Ancak Motherboard’ın haberine göre temmuz ayında piyasaya sürülen iOS 12.4’le beraber söz konusu düzeltme geri çekilmiş oldu.

Güvenlik uzmanlarına göre bu durum en son yazılımla güncellenen tüm iPhone’ları savunmasız hale getirirken, iOS 12.3’ten daha eski yazılımları kullanan iPhone’lar ve iPad’lerin de saldırıya açık olduğu belirtiliyor.

Yaşanan sorunun, kötü amaçlı uygulamaları geliştirenlerin telefonların güvenli kısımlarına girmesine fırsat tanıyabileceği kaydediliyor. Böyle bir girişim şimdi daha kolay olabilir. Zira söz konusu yazılım hatasının uzun zamandır biliniyor olmasına bakılırsa, hackerlar ve sisteme saldıran diğer kişiler güvenlik açığını kullanmanın yolunu çoktan keşfetmiş olabilir.

About The Author

Reply