Tatilinizi Mahvedecek Dijital Tehditler

Eylül ayı yazdan kalma son günleri sunarken, pekçok kişi de şu günlerde sunulmakta olan özel fırsatları değerlendirerek tatile çıkmayı tercih ediyor. Ancak bu dönemde de seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcılar tatilini online planlayanları bekliyor. Üstelik, biletleri satın alıp otel rezervasyonunu yaparken bu saldırılardan kaçınmayı başarsanız bile, siber güvenlik riskleri bitmiyor. Çünkü tatil süresince telefonlarda biriktirilen hatıraların önemini bilen saldırganlar, mobil cihazlardaki bu kıymetli verileri fidye yazılımı saldırılarıyla hedefleyebiliyor, bu cihazlar tatil sırasında kaybolabiliyor ya da çalınabiliyor.

Kaspersky’nin yapmış olduğu tüketici araştırmasına göre, kullanıcıların yaklaşık beşte biri (%18) cihazlarındaki en önemli verilerin seyahat fotoğrafları ve videoları olduğunu söylüyor. Bu tür veriler diğerlerini geride bırakıyor. Ancak, katılımcıların %28’i cihazları kaybolduğunda ya da çalındığında kıymetli tatil fotoğraflarını hiçbir zaman yerine koyamadıklarını belirtiyor.

Kullanıcıları bu risklerin farkında olmaları konusunda uyaran Kaspersky araştırmacıları, planlamanızdan başlayarak tatilinizin tüm aşamalarında aşağıda belirtilen gerekli önlemleri almanızı öneri ediyor:

  • Dijital dolandırıcılar benzer URL’ler kullanarak sahte rezervasyon siteleri oluşturabiliyor. Booking.Com, Airbnb ve bilet sitelerinin sahteleriyle daha önce karşılaştık. Ankete katılma karşılığında ücretsiz uçak bileti teklifleri de dolandırıcılık teşebbüsü olabiliyor. Bu yüzden URL’deki küçük farklılıklara dikkat edin ve şayet URL’de hata varsa siteye hiçbir bilgi girmeyin. Şüphelendiğinizde URL’nin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayarak sitenin sertifikasını kontrol edin.
  • Otel ve bilet rezervasyonlarınızı sadece güvenilir şirketlerin internet sitelerinden yapın. Site adreslerini adres çubuğuna kendiniz yazın.
    Bilmediğiniz kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamayın.
  • Bir seyahat ya da havayolu firmanınin e-posta ya da sosyal medya yoluyla hediye verdiğini görürseniz o firmanın resmi web sitesini ziyaret ederek kampanyanın gerçek olup olmadığını kontrol edin.
  • Sizi spam e-postalardan ve kimlik avı saldırılarından koruyabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
  • Kaspersky Internet Security for Android çözümünde bulunan Hırsızlık Önleme özelliği, cihaz kaybolduğunda veya çalındığında kullanıcı verilerine erişilmesini engelliyor. Bunu, cihaz kaybolduğunda kullanıcının uzaktan kilitlemesini ve yerini tespit etmesini sağlama, sessiz moda alındığında bile alarmı açma gibi pekçok önlemle gerçekleştiriyor.
  • Seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçının. Açık Wi-Fi ağları siber saldırganların bilgilerinize gizlice göz atabileceği yerlerdir.

About The Author

Reply