Siber Korsanlar Sınırları Aştı

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, kendine hizmet sunan bir kuruluşta yaşanan güvenlik ihlali sebebiyle, yasal olarak Amerika sınırından geçen binlerce kişiye ilişkin verinin sızdığını duyurdu. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre, 100 bin’e yakın kişinin resimları ve araç plakaları açığa çıktı.

Bir buçuk aylık süre içerisinde toplandığı tespit edilen resimlerin, hangi sınır noktasından alındığı belirtilmedi. Ancak, antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre, çalınan veriler içerisinde kişilerin yüz resimlerinın beraberinde Amerika Birleşik Devletleri’ne girip çıkarken kullandıkları arabaların plakalarını gösteren fotoğraflar da var.

ABD Sınır Teşkilatı, yapmış olduğu açıklamada, güvenliği aşılan alt yüklenicinin, verileri sistemlerine aktarırken mecburi güvenlik protokollerini ihlal ettiğini ve teşkilatın bilgisi ve izni dışında davrandığını duyurdu.

Karanlık web‘de bilgi yok

ABD Sınır Teşkilatı’na göre bu durumdan 100 bin’den az kişi etkilendi ve bilinmeyen taraflarca çalınan veriler internette ya da karanlık web’de henüz ortaya çıkmadı. Pasaport ya da diğer belgelerden başka bilgi veya resim alınmadı. Ne yazık ki olayla ilgili pek fazla detay da yok.

Sızıntı, plaka okuyucularını tedarik eden şirketten mi?

Teşkilat, güvenlik ihlalinin kaynağını belirtmemiş olmasına rağmen raporlara göre yanlışlıkla da olsa taşeronun adının ortaya çıktığı söyleniyor. Olayı öncelikle duyuran The Washington Post gazetesi, sınır teşkilatının olayla ilgili habercilerle paylaştığı ifadenin başlığında “Perceptics” adının yer aldığını söylüyor ancak teşkilat sorunun bu şirketten kaynaklanıp kaynaklanmadığını teyit etmeyi red etti. Perceptics, sınır teşkilatı için plaka okuyucusu tedarik ediyor.

Biyometrik geçiş için yatırımlar devam ediyor

Söz konusu bu olay, ABD Sınır Teşkilatı, hava alanlarında ve kara geçiş noktalarında yüz tanıma yazılımlarını talep etmeye devam ederken meydana geldi. Sınır teşkilatı, biyometrik giriş-çıkış sisteminin ölçeğini artırıp 2021’e kadar tüm giden hava yolcularının % 97’sinde yüz tanıma sistemlerinin kullanılmasını hedefliyor.

About The Author

Reply