Düzeltme:Netflix Logolu USB İle Bilgilerinizi Ele Geçiriyorlar

Düzeltme: Haberin birçok mecrada yayınlanmasından sonra olayın ne Netflix ne de siber korsanlarla ilgili olmadığı ortaya çıktı. Olay, bir e-ticaret sitesinin Siber Güvenlik  ekibinin Red Team simülasyonu sırasında kullanıcı farkındalığını ölçmek için yapmış olduğu bir testti sadece.

Siber korsanlar tarafından genellikle kurumsal firmalara yollanan  Netflix logolu zarflar ile içerisinde gönderilen USB bellek ile bilgisayarlarınızı ele geçiriyorlar.

Popüler film dizi izleme sitesinin adını kullanan bilgisayar korsanları gönderilen USB ile  Netflix işbirliği ile şirketinizin çalışanları direkt olarak en popüler dizi ve filmlere erişebiliyor iddiasında bulunuyor. USB bellek içinde şirketinize özel kupon kodu ve gerekli bilgiler var denilerek kullanıcılar kandırılmaya çalışılıyor.

Sosyal mühendislik saldırısı olarak ifade edilen bu yöntemle kullanıcı USB belleği bilgisayarına taktığında bellek içinde bulunan zararlı yazılım bilgisayara bulaşıyır ve kullanıcının sosyal medya hesaplarından banka bilgilerine kadar birçok bilgiyi siber korsanlara gönderiyor. Aynı zamanda bilgisayarda bulunan dosyaları şifreleyerek fidye talebinde de bulunabilirler.

İlk kurulduğunda posta yolu ile DVD kiralama şirketi olan Netflix’in günümüzde USB bellek ile film gönderimi yapmadığı biliniyor. Bugün yaşanan olayın benzeri 2 yıl önce Avustralya’da yaşanmış ve zararlı yazılım içeren USB bellekler şirketlere gönderilmişti.

 

About The Author

Reply