Android Uygulama Geliştiriciler İçin Ücretsiz Araç

Kaspersky, otomatik Android test aracını herkesin kullanımına açtı. Kaspresso adlı kullanımı kolay araç pek çok esnek ayar seçeneği sunuyor. Mobil geliştiriciler Kaspresso ile uygulama testi için ihtiyaç duyulan süreyi, hataları gözden kaçırma endişesi olmadan azaltabiliyor, böylelikle uygulamalarını daha hızlı piyasaya çıkarabiliyor. Kaspersky’nin bu aracı Mobilization IX ve Codemotion Berlin 2019 gibi büyük teknoloji konferanslarında olumlu yorumlar almıştı.

Mobil geliştiricilerin, uygulamalarını daha hızlı piyasaya çıkarmalarını sağlayacak uygun bir otomatik test aracı bulması çok zor. Günümüzde otomatik testler için Espresso ve Appium gibi pek çok araç bulunuyor. Ancak bu araçlar Android geliştiricilerinin tüm problemlerini çözmüyor. Örneğin okunabilirlik, tutarsızlık, kayıt tutma ve kullanıcı arayüzü mimarisi testlerini yapmakta zorlanıyorlar.

Mobil geliştiriciler bu sorunlar sebebiyle net, kararlı, sürdürülebilir ve anlaşılabilir kullanıcı arayüzü testleri yapamıyor. Kullanıcı arayüzü testlerine ilişkin mevcut problemleri çözmek isteyen Kaspersky, Kaspresso adını vermiş olduğu yeni bir Android uygulaması test aracı geliştirdi. Bu araç otomatik Android testleri oluşturmakta kullanılan Espresso ve Kakao arşivlerini baz alıyor.

Espresso için altyapı olarak Kakao arşivinden yararlanan Kaspresso, kullanıcı arayüzü testlerinin okunabilirliğini artırıyor. Böylece test açıklamaları yeni bir seviyeye gelip daha anlaşılabilir oluyor.

Kaspresso ayrıca tutarsız testler ve kayıt tutmayla ilgili problemleri de çözüyor. Tutarsız testlerde sonuçları tahmin etmek mümkün olmuyor. İşlevler geliştiricinin cihazında hatasız çalışırken farklı nedenlere sahip çeşitli hatalar ortaya çıkıyor. Espresso’nun kayıt tutmamasıyla ilgili sorunlar da her hareketi kaydeden bu yeni araçla ortadan kalkıyor. Ayrıca kullanıcılar testler için pek çok ayar yapabiliyor.

Böylece bu araç, testlerin aldığı tüm API taleplerinin giriş noktalarını daha sade ve kullanışlı şekilde yönetme olanağı sunuyor. Kaspresso tutarsız testleri ortadan kaldırmak ve kayıt sürecini iyileştirmek için zengin bir giriş noktası seçeneği sunuyor.

Son olarak Kaspresso, Kaspersky’de çalışmakta olan mobil geliştiricilerin seneler içerisinde edindiği deneyimle ortaya çıkan en iyi çalışma tekniklerini sunuyor. Araç ayrıca, kullanıcı arayüzü testlerini birleştirip standart hale getirmek için mimari tavsiyeleri yapıyor.

Kaspersky Mobil Ürün Geliştirme Müdürü Victor Yablokov, “Otomatik test araçları geliştirmek çok fazla çaba ve kaynak gerektirdiğinden Kaspresso’yu herkezin kullanımına açmaya karar verdik. Bu test araçları Android için uygulama geliştirenlerin hayatını kolaylaştırıyor. En iyi kaynakları ve teknikleri tek bir araçta birleştirmeye ve tecrübemizi de işin içerisine katmaya çalıştık. Kaspresso ile mobil geliştiricilerin daha iyi ve güvenilir Android uygulamalar yaratacağını ümit ediyoruz. Kullanıcıların ve tüm sektörün bundan yararlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Yeni otomatik Android test aracı Kaspresso hakkında daha fazla bilgi almak ve mevcut araçlara göre üstünliklerini öğrenmek için  ilgili blog yazısını okuyun.

Kaspresso’yu şu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://github.com/KasperskyLab/Kaspresso.

About The Author

Reply