Çocuklarınızı İnternet’in Tehlikelerinden Koruyun

Siber güvenlik kuruluşu ESET, çocuklar için daha güvenli bir online dünya oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla saferkidsonline.eset.com web sitesini kullanıma sundu. Türkçe yerel içerikle kullanıma sunulan site ebeveynlerin, eğitimcilerin ve çocukların başvurabileceği bir bilgilendirme kaynağı olmayı hedefliyor. Sitede makaleler, uzman görüşleri ve videolar yer alıyor.

Dijital çağın, çocuklarımıza yönelik risklerini mercek altına alan siber güvenlik kuruluşu ESET, olası tehlikeler konusunda uyaracak ve yol gösterebilecek bir bilgilendirme platformu oluşturmaya karar verdi ve böylece küresel düzeyde “Safer Kids Online“ girişimini başlattı.

Bu girişim tüm dünyada ailelerin ve okulların başvurabileceği bir eğitim kaynağı sağlayarak, çocuklar için daha güvenli bir online dünya oluşturmayı hedefliyor.

ESET’in Türkiye ofisi, Safer Kids Online Girişimi çerçevesinde Türkçe hazırlanmış içeriklere sahip saferkidsonline.eset.com internet sitesini devreye soktu.

Türkiye ilk üç ülkeden biri

Bu bilgilendirme sitesiyle Türkiye; İngiltere ve Slovakya ile birlikte ESET’in global ağı içinde bu girişimi hayata geçiren ilk üç ülke arasında yer aldı. Saferkidsonline.eset.com web sitesi küçük çocuklar, gençler ve ebeveynlere uygun içeriklere sahip. Bu kaynakların tümü tanınmış çocuk psikologlarına ve ESET’in siber güvenlik uzmanlarına danışılarak geliştirildi.

Sitede neler var?

Rehberlik ve tavsiye sunmayı amaçlayan içerikler, sıkça sorgulanan temel konular etrafında şekilleniyor. Çocuğunuzun selfie paylaşma risklerine ilişkin farkındalığı artırma, siber zorbalık işaretlerini anlama veya çocukları online avcılardan koruma gibi konular bunların arasında yer alıyor. Sitede ayrıca 8 yaş üzeri çocukları hedefleyen bir video serisi, 11 yaş üzeri çocuklar için çizgi öyküler ve ebeveynler ile okullar için uzman makaleler de var.

Ebeveynler iyi niyetli ama yol gösterilmeye ihtiyaçları var

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, “Ebeveynler her ne kadar ellerinden geleni yapsalar da, çocuklarını dijital dünyada nasıl koruyacaklarını her zaman bilemeyebiliyorlar“ tespitini yaptı. Erginkurban, “Dijital konularda başvurulabilecek bir kaynağa ihtiyaç vardı. Hem global olarak hem de Türkiye’de. ESET Türkiye olarak yerelleştirilmiş Türkçe içerikle bu ihtiyaca cevap vermeye çalıştık. Safer Kids Online’in küresel tespitlerini paylaşmanın yanı sıra önümüzdeki dönemde Türkçe yerel içerikleri de arttırma planımız var. Bu çalışmayla çocukların güvende olmasına destek veren, ailelerin ve okulların başvurabileceği bir bilgilendirme kaynağı olmayı hedefliyoruz“ diye konuştu.

Ebeveyn kontrolü uygulamaları hakkında da bilgi içeriyor

Safer Kids Online sitesi ayrıca ebeveynlerin çocuklarının online durumunu denetlemesine imkan veren ESET Parental Control for Android gibi ebeveyn kontrolü yazılımları hakkında tavsiyeler de sunuyor. ESET Parental Control, uygunsuz web içeriğini kontrol etme ve çocukların belirli cihazlarda harcadığı vakti takip etmenin yanı sıra kullandıkları uygulamaların uygunluğunu yönetme imkanı sağlıyor.

Ürkütücü rakamlar

İnternet harika bir teknoloji ancak ne yazık ki çocukların karşılaşabileceği büyük tehlikeler de içeriyor. ABD merkezli Siber Zorbalık Araştırma Merkezi’ne (Cyberbullying Research Centre) göre ülkedeki 12-17 yaş arası çocukların yüzde 34’ü siber zorbalığa maruz kalmış. İngiltere’de ise çocuk yardım kurumu NSPCC, polisin 2017-2018 yılları arasında 9 bin online çocuk cinsel istismarı vakası kaydettiğini paylaştı.

About The Author

Reply