​​Siber Saldırılara Karşı Uzman Yetiştirmek İçin 4 Yeni Meslek Yüksekokulu Açılıyor

Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversiteleri bünyesinde kurulacak Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarını tercih edecek öğrencilere burs ve istihdam desteği sağlanacak

Dijitalleşmenin artmasıyla başta kamu kurumları ve şirketler için önemli hale gelen dijital güvenliği sağlamak amacıyla üniversitelerde siber güvenlik uzmanları yetiştirilecek.

Yükseköğretim Kurulu ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi arasında geçen yıl imzalanan protokol uyarınca teknoparkı olan dört üniversitede Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açılması kararlaştırıldı.

Teknoparkı bulunan Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinde kurulacak meslek yüksekokullarında sektöre nitelikli iş gücü sağlanması hedefleniyor.

Teknoparkların içinde açılacak Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarında, öğrencilere siber güvenlik alanındaki temel konuların yanı sıra güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve veri analizi gibi konularda da eğitim verilecek. Öğrenciler, öğrenimleri süresince teorik bilgileri uygulama becerisi kazanacakları laboratuvar çalışmaları ve proje çalışmaları yapacak.

Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarında İngilizce hazırlık sınıfı olacak. Öğrenciler sektöre ait ortamlarda uygulama eğitimi alacak. Bu okullardaki programın müfredatı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve sektör temsilcileriyle birlikte hazırlanacak.

Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarını tercih edecek öğrencilere hem burs hem de istihdam desteği sağlanacak. Öğrencilerin mezun olduklarında kolaylıkla iş bulabilmeleri amacıyla sektörün önde gelen firmalarıyla iş birliğine gidilecek.

About The Author

Reply