Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Finanstan, eğitime, sağlıktan üretime kadar hemen hemen her sektörde ağa bağlanan cihaz sayısının hızla arttığı günümüzde bu cihazların güvenliğinin sağlanması en önemli konu haline gelmiştir. Cihazların güvenliğinin sağlanması demek aslında verilerimizin güvenliğinin sağlanması anlamına gelmektedir. Verilerinin güvenliğini sağlayamayan bir kurum her zaman para, itibar, zaman ve kaynak kaybetme tehlikesi ile yüz yüzedir.

Siber güvenlik, ağa bağlı sistemlerin ve verilerin yetkisiz kişilerin erişip zarar vermesini veya ele geçirmesini önlemeye yönelik çalışmaların bütünüdür. Siber güvenlik önlemlerini almak hem kişisel hem kurumsal hem de devletlerin en önemli görevi haline gelmiştir.

Her geçen gün İnternet’e bağlanıp daha fazla zaman geçirmeye başladık. Kendimizle, ailemizle, arkadaşlarımızla, işimizle ile ilgili birçok bilgiyi de İnternet’te paylaşmaya başladık. Aslında bu çevrimiçi kimliğimiz hakkında ayrıntılı bilgi vermek kendimizi siber uzayda tehlikeye atmak demektir. Siber uzayda çevrimiçi kimliğimizi oluştururken ve korurken çok dikkatli olmalıyız.

İnternet’te paylaştığımız resimlerden kişisel bilgilerimize kadar her bilgi bizi tanımlayan özel alanlardır. Bununla beraber sağlık bilgilerimiz, finans bilgilerimiz de önemle korunması gereken verilerin başında gelmektedir. İşte bu verilerin gizliliğini sağlamak artık hayati bir önem arz etmektedir. Sizin kendi elinizle paylaştığınız verilerin gizliliğinden siz sorumlu olsanız da finans bilgilerinizi veya sağlık bilgilerinizi elinde tutan kurumlar da bu bilgilerin gizliliğinden sorumludur. Bu verilerin yetkili olmayan kişilerin eline geçmesi istenmeyen ve tehlikeli bir durumdur. Örneğin finans verilerinizi ele geçiren dolandırıcılar size çeşitli yollarla ulaşarak sizden para elde edip dolandırabilirler. Ya da resimlerinizi İnternet’te paylaştığınızda bu resimleri gören herkes alıp depolayabilir ve sizin aleyhinize kullanabilir.

Verileriniz sizin tarafınızdan saklanıyorsa sorumluluk size aittir. Ya başka kurumlar tarafından saklanan ve size ait olan verilerin güvenliği? Sağlık kayıtlarınız doktorunuzun ofisindeki bilgisayarda kayıtlıdır ya da şirketiniz varsa finansal bilgileriniz mali müşavirinizin bilgisayarındadır.

Sadece bilgisayarınıza kaydettiğiniz resim, doküman gibi bilgiler mi tehlikede? Bir web sitesinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi girerken bir bilgisayar korsanı kredi kartı bilgilerinizi çalabilir. Uzun sözün kısası siber uzay tehlikelerle dolu.

About The Author

One Response

  1. medet 14 Eylül 2019 Yanıtla

Reply